Muronka

I Vy můžete mít bezbariérový přístup

Jak by měl vypadat
Bezbariérový přístup by měl být, jak už je v názvu napsáno bez bariér, tudíž by měl staršímu či zdravotně znevýhodněnému člověku pomoci v překonávání běžných výškových překážek. V tom může pomoci rampa, výtah či zvedací plošina. Rampa se spíše hodí na překonání menších výškových nerovností, zatímco výtah poslouží při překonávání vysokého schodiště.
péče o seniory
Zvedací plošina je vhodná především pro imobilní osoby na vozíku, která je omezena zdvihem pouze do dvou metrů. Ovládá se velmi jednoduše pomocí elektroniky. Samozřejmostí jsou i dostatečně široké dveře, které umožní bezpečný průjezd. V dnešní době je tímto přístupem vybavena skoro každá veřejná novostavba např. knihovny, mateřské a základní školy, domovy důchodců i nákupní centra.
invalidní vozík
Dotace
Možná nevíte, že pokud jste vlastník nebo spoluvlastník bytové jednotky, můžete zažádat o dotace. Tu pak můžete použít na výstavbu výtahu nebo na stavební úpravy, které napomůžou k vystavění přístupu do domu. Bytový dům musí mít však alespoň čtyři podlaží. Pokud se rozhodnete dotace využít, musíte stavbu zahájit do konce příslušného roku, ve kterém jste dotaci obdrželi. Výška dotace je max. 50 % nákladů na stavbu, zbytek musíte zafinancovat ze svých vlastních úspor.
pomocný rollator
Podmínky pro schválení dotací
Nejdůležitější je splnit pár podmínek abychom na dotaci vůbec měli nárok. Základem je, aby bytový dům nebyl v exekuci a jsou zajištěny peníze na dodělání rozplánovaného projektu. V době žádosti nesmí být v domě výtah ani žádné jiné bezbariérové zařízení, což je celkem logické. A v neposlední řadě musí být dům zkolaudován alespoň před 10 lety. Pak už Vám nic nebrání v tom, si o dotaci na příslušném úřadě zažádat. , stačí si jen vše naplánovat podle Vašich představ. Uvidíte, že je to výhodná investice k nezaplacení.

Next Post

Previous Post

© 2024 Muronka

Theme by Anders Norén