Muronka

O chrápání trochu jinak

·        Proč chrápeme?

Chrápání postihuje lidi bez ohledu na věk, pohlaví nebo vyznání. Za chrápání může omezení dýchacích cest, konkrétně ochabnutí tkáně měkkého patra. To však má několik příčin. Ty genetické, vrozené nám nemůže nikdo vyčítat, ale za nadváhu nebo kouření, které se na vzniku chrápání také podepisují, bychom měli zpytovat svědomí. Odpověď na otázku "jak z problému ven" se tedy nabízí celkem sama: více pohybu, zdravější strava a postupně omezit kouření, pokud možno úplně. Pokud ale ani prevence nepomáhá, pravděpodobně chrápajícího nemine operace. Bez obav, dá se vyřešit zákrokem na jednodenní chirurgii, takže už po pár hodinách můžete v pohodě odkráčet domů. Pokud máte obavu z invazivního zákroku, můžete zkusit zajít do lékárny, kde vám poradí. Na trhu se objevily nové přípravky, které slibují klidné noci. Jedná se o různé spreje a kapky. Někdo na ně nedá dopustit, ale u někoho kýžený výsledek nepřinesly.
naštvaná partnerka

·        Jak chrápeme?

Pokud byste tuto otázku kladli partnerce chrápajícího, asi by odpověděla ve stylu: stále, strašně nebo nesnesitelně. Vězte však, že chrápání se dá odstupňovat i jinak. Například s jednoduchým chrápáním se setká každý. Dochází k němu při ležení na zádech, zvláště pokud má ležící rýmu, případně pár promile v žilách. Naproti tomu habituální chrápání se vyskytuje bez ohledu na to, jak chrápající leží. Trpí jím téměř polovina mužů a třetina žen. Třetím stupněm je pak spánková apnoe. Jde o zastavení dýchání při spánku na více než 10 sekund.
chrápající muž

·        Proč je chrápání nebezpečné?

V první řadě ohrožuje zdraví dotyčného. A kvalitu jeho spánku také. Avšak přímo působí i na kvalitu spánku osoby, se kterou chrápající sdílí lůžko. Chrápání může být příčinou hádek a vzniku stresových situací, ale jestli se kvůli němu někdo rozvedl, to opravdu netušíme. Určitě je však lepší podstoupit odborné vyšetření a chrápání se zcela zbavit.

Next Post

Previous Post

© 2019 Muronka

Theme by Anders Norén