Muronka

Rizika spamu, která hrozí každý den

Co vidíte, když se ráno podíváte do svého e-mailu? Něco málo z práce, pár obchodních sdělení od webových stránek, kde jste se přihlásili k newsletteru a spam. Většina z nich je sice ve složce Spam, ale ne vždy se tam dostanou všechny.

Než se dostanete do e-mailu samotného, podívejte se na odesílatele a předmět sdělení. Pokud je to někdo nebo něco, co znáte, v pořádku. Pokud ne, tak to neotvírejte. A když už tam kliknete, tak v e‑mailu na nic neklikejte. Ale ani to není zaručený recept na úspěch.
varování na netu

Skrytý zločin

Jistě už jste slyšeli o termínu phishing, který v češtině znamená rybaření. Je to dost trefné, protože kyberzločinci denně rozesílají tisíce zpráv uživatelům internetu a čekají, kdo se chytne. Většinou je poznáte, protože nabízejí erotické služby, seznamky a podobně. Někdy se ale skrývají za názvy známých firem, dokonce za název bankovní společnosti, u které máte vedet bankovní účet.

Pokud jsou úspěšní, získají od vás jméno, adresu, číslo kreditní karty, hesla a další důležité údaje. Nevědomky se tak můžete podílet na krádeži vlastních peněz a veškerých úspor, identity a o peníze mohou přijít také vaši přátelé a rodina. Vždy proto kontrolujte obsah sdělení, které vám bylo zasláno před tím, než podniknete něco dalšího. A nikdy jim neposkytujte osobní údaje.

Ilegální online činnost

Často si to neuvědomujeme a většina z nás o tom neví, ale spam je v České republice nelegální. O jeho eliminaci a tresty se stará Úřad pro ochranu osobních údajů. Uveďme si malý příklad, o kterém se moc nemluví. Za rozesílání nevyžádané pošty uživatelům dostala před dvěma lety firma Eurydikapol rekordní pokutu ve výši 4,25 milionu korun!
značky stop spam
Ve většině případů se samozřejmě pokuty nepohybují v takové míře, ale i takové věci se dějí. Druhá nejvyšší pokuty byla uložena v roce 2015 společnosti Traffic7, a to ve výši 1,9 milionu korun. Může se to zdát velmi nepřiměřené, ale musíme si uvědomit, že se jedná o nelegální online aktivity.

Zákon se na to dívá stejně jako na jiné ilegální jednání a ukládá výše pokuty podle toho, jak se společnost chová a reaguje na jejich upozornění. Pokud úřad ignorují, pokuta samozřejmě naroste.

Next Post

Previous Post

© 2024 Muronka

Theme by Anders Norén