Muronka

Povinné ručení jako záruka jistoty

Povinné ručení, jinak řečeno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je pojistka, kterou majitel nebo provozovatel vozidla povinen uzavřít s pojišťovnou dle svého výběru vždy při pořízení nového nebo ojetého vozidla. Povinnost uzavřít pojistku vyplývá ze Zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Zákon mimo jiné stanoví i sankce v případě, že nebude povinné ručení sjednáno. Pokuta pro majitele, nebo provozovatele vozidla činí až čtyřicet tisíc korun. Ačkoliv může být pravidelná úhrada pojistného pro plátce nepříjemnou záležitostí, ve chvíli, kdy se stane autonehoda, jste jako majitel, respektive provozovatel vozu pojišťovnou chráněn. Pojistné se totiž platí právě pro případ nehody, kterou jste způsobili vy. Neberte proto povinné ručení jen jako nemilou povinnost, ale i jako jistotu. Silnice jsou plné silných aut a příliš netrpělivých řidičů. V České republice v současnosti působí přes deset pojišťoven, umožňující sjednat povinné ručení.

nehoda na náledí
Kolik zaplatíte

Ceny povinného ručení jsou značně rozdílné, i když kritéria pro stanovení výše jsou stejná. Především se posuzuje značka vozu a jeho typ, dále rok výroby, objem a výkon motoru. Pro vyčíslení pojistky se ale posuzuje i osoba uzavírající povinné ručení a to konkrétně její věk a místo trvalého bydliště.
Určitým zvýhodněním řidičů je zavedený bonusový program, kterým pojišťovny motivují řidiče k jízdě bez nehod. V praxi jde o to, že za každý rok bez nehod obdrží majitel, resp. Provozovatel vozidla slevu na pojistném. Ročně se tato sleva může pohybovat kolem pěti až deseti procent, maximální výše může dosáhnout i například šedesáti procent. Myslete však na to, že při vámi zaviněné nehodě se vám bonusy sníží.

nabouraná záď auta
Novela zákona

Pro rok 2018 se chystá novela zákona, která spočívá ve znovuzavedení placení příspěvků od nepojištěných motoristů. Tyto příspěvky byly již jednou v platnosti a zrušeny v roce 2015. Jedním z důvodů pro jejich zrušení byl fakt, že i řádně pojištění řidiči byli Českou kanceláří pojistitelů, která příspěvky vybírala, upomínáni za neplacení. Pak museli pracně dokazovat opak. Politici slibují, že se takové situace už znovu nebudou opakovat. Jedním z důvodů pro zavedení placení příspěvků od nepojištěných motoristů je skutečnost, že stále více dochází k dopravním nehodám právě s nepojištěnými řidiči.

Next Post

Previous Post

© 2024 Muronka

Theme by Anders Norén