Muronka

Přijímací pohovor nemusí být nutně katastrofa

Člověk, který je aktuálně bez práce, je jistě vystaven značnému stresu, nové místo potřebuje, aby mohl nezávisle fungovat, zajistit rodinu, zaplatit účty. Spousta lidí, však shání zaměstnání, i když práci má, ale nejsou spokojeni, potřebují změnu, nebo se chtějí prostě v životě posunout někam dál. Ať tak, či tak, většinou všichni skončí u přijímacího pohovoru. Je to nepříjemná situace a i velmi ostřílený a praxí zkušený člověk je nervózní. Najednou se ocitá opět v podřízené roli a je zkoušen, co dokáže nabídnout a jak zapůsobí. Pohovory nejsou jen o znalostech a praxi, ale také o dojmu, který uděláte, o sympatiích.
kravata v rukách
Jak se tedy na takový pohovor dobře připravit, na co se ptát a naopak čeho se vyvarovat?
1. Získat co nejvíce informací – již před samotným pohovorem je vhodné zjistit co nejvíce informací o nabízeném místě a firmě či instituci, která jej nabízí. Zaměstnavatelé mají rádi, když víte, čím se zabývají a co by bylo zhruba náplní vaší práce. Dodá vám to na důvěře, že o místo máte skutečně vážný zájem.
zápisník a tužka
2. Vhodně se obléci – ať už se ucházíte o místo vedoucího nebo o dělnickou pozici, vždy je nutné přijít vhodně oblečen, i tímto projevíte, že vám na tomto záleží.
3. Dbát na slušné vychování – znamená to zejména přijít včas, vypnout svůj mobilní telefon, zdvořile se přivítat, přiměřeně stisknout ruku – již podle tohoto hodnotí potencionální zaměstnavatel vaše klady a zápory.
4. Umírnit svůj projev – i když je pohovor stresující, určitě je vhodné svůj projev eliminovat od zbytečných verbálních i neverbálních projevů, které nervozitu jen dokazují. Vhodné je udržovat přiměřený oční kontakt, tvářit se uvolněně a mile, odpovídat a tázat se věcně, nevtipkovat, ale ani nebýt přehnaně upjatý, dát si pozor na řeč těla, tedy sedět vzpřímeně, nežmoulat nic v rukou ani nemít ruce překřížené na prsou.
5. Připravit se na otázky – očekávejte dotazy typu „co nám můžete nabídnout, proč chcete pracovat právě u nás, proč chcete odejít ze stávajícího místa, povězte nám něco o sobě, jaké jsou vaše klady a zápory, jak si přestavujete vaše finanční ohodnocení“ a podobně.
poradna pro muže
6. Připravit si také otázky – první otázka by se neměla týkat výše mzdy, i když je to velmi důležitá oblast, jistě na ni přijde řeč během pohovoru přirozeně. Je tedy vhodné informovat se na pracovní dobu, možnost nástupu, délku pracovního poměru, či možnost kariérního růstu.

Next Post

Previous Post

© 2024 Muronka

Theme by Anders Norén