Muronka

Byli Sumerové v Itálii?

Na Italském ostrově, na Sardinii, se nachází podezřele povědomá stavba, která vypadá jako sumerský chrám. Takovéto prastaré stavby se již nacházejí vprostřed řek Eufrat a Tigris. Jde o trosky starodávných stupňovitých věží, které se nazývají zikkuraty. Rozvaliny, které jsou k vidění také na italském ostrově, jsou těmto zikkuratům velmi podobné. Kde se však v Itálii vzali?
babylonský chrám

Co je zikkurat

Zikkurat je slovo z babylonského původu a znamená postavit na zvýšeném místě nebo tyčit se, vyčnívat. Jsou to stupňovité věže, které se tyčí do výšky tří až sedm stupňů, celkem jsou vysoké několik desítek metrů. Zikkuraty mají několik teras nad sebou, a na vrchol stavby vede schodiště, jež vede ke svatyni, nebo malému chrámu. Do tohoto chrámu měl sestupovat bůh. Tyto stavby byly vystavěny po celé Mezopotámii a Elamu, v letech mezi třetím tisíciletím před naším letopočtem, do šestého století před naším letopočtem. Nejznámější zikkurat je věhlasná proslulá Babylonská věž v Uru.
antická budova

Záhadné ruiny

V průběhu poloviny dvacátého století byly tyto pozůstatky zvláštní stavby nalezeny archeology u města Sassari na Sardinii. Archeologové ji původně považovali za obětiště. Stavba se ale skládá z několika stupňů a k vrcholu, který je ve výšce pouhých asi devíti metrů, míří vzhůru dlouhá rampa, která je okolo čtyřiceti dvou metrů dlouhá. Na vrcholu této stavby se nachází plošina, kde měl kdysi stát malý chrám, jenž byl celý obložený leštěným kamenem. Když pojmeme kompletní monument, tak bude velice nápadně připomínat zikkurat. To byly stupňovité stavby, které se nacházejí hlavně v oblasti bývalé Mezopotámie.
malba na zdi

Zánik starého chrámu?

Nedaleko tohoto zajímavého objektu leží rozvaliny staršího chrámu, který je také podobný zikkuratu. Jeho vznik se odhaduje okolo roku tři tisíce tři sta před naším letopočtem. Podle dostupných expertíz tento monument zřejmě zničil velmi silný žár. Archeologové si dodnes lámou hlavu, co vyvolalo tyto vysoké teploty.

Next Post

Previous Post

© 2024 Muronka

Theme by Anders Norén